ANADOLU BULUŞMALARI 10

KIZILCAHAMAM – 2015

SELAMLAMA KONUŞMALARI

Bugün İslam, huzurun ve saadetin değil; yanlış anlaşılması veya yanlış yorumlanması nedeniyle maalesef zulüm ve felaketin sebebi olarak algılanır olmuştur. Bu felaketin nedeni ebette ki İslam değildir.  (Turgay Aldemir)

Açılış Konuşması

Açılış Seminerleri: Neden Yüz Yıllık Muhasebe ve Yeniden İnşa?

İslam dünyası zor bir süreçten geçiyor. İnşallah Rabbim, kriz içerisinde yeni bir doğuşu ve uyanışı bizlere nasip edecektir.
Bir dönem, ülkemizde bir grup insanın bir araya gelip fikir müzakeresi yapacak ortamı yoktu. Hamdolsun şu anda bu türden sorunları aşmış bulunuyoruz. Türkiye konuşuyor, bizler de konuşarak kendi geleceğimizi inşallah yeniden şekillendireceğiz.
Şu anda İslam dünyasında, değil bu kadar insanın bir araya gelip toplantı yapması, cemaatle namazlarını bile kılamayacak durumda olan bölgeler var. Bugün burada, şu barış ortamında meselelerimizi konuşabiliyorsak, bunun içini doldurmamız, buradan yeni bir sıçrayış gerçekleştirmemiz gerekiyor.
100 yıllık muhasebemizden hâsıl olacak en önemli sonuç şudur diyebiliriz: Hiçbir sorun, onu yaratan bilincin seviyesi, dili ve yöntemiyle çözülemez. Çözüm için üst bir dil ve akıl üretmek gerekiyor. Sorunlarımızı dış hadiselerin tahriki ve tazyikiyle değil, ancak iç dinamiklerimiz ve potansiyelimizle çözebiliriz. Zira yumurta dıştan bir müdaheleyle kırılırsa içerideki yaşam son bulur. İçten bir güçle kırılırsa yaşam başlar. Sahih dönüşümler hep içten, dipten ve yürekten gelen dalgalarla gerçekleşmiştir. Yeni bir başlangıç ancak yeni bir ruh, fikir ve heyecanla olur. Tank, tüfek, taş ve tuğlalarla yeni bir mefkûreyi ve medeniyeti inşa edemeyiz.

Yazının Devamı…

HASBİHAL

Ahmet Doğan, Azzam Temimi, Yahya Hamid

HASBİHAL

Yönetim Kurulu

HASBİHAL

Ramazan Kayan

HASBİHAL

Hüseyin Özhazar

Dünyanın Son Yüzyıllık Muhasebesi

I. OTURUM

İslam Dünyasının Yüzyılı

II. OTURUM

5. Yılında Arap Devrimlerinin Muhasebesi Nereden Nereye?

III. OTURUM

Türkiye’nin Yüzyıllık Muhasebesi İdari ve Siyasi Yapı

IV. OTURUM

Sosyal ve Kültürel Yapı

V. OTURUM

Sanat ve Edebiyat

VI. OTURUM

İslamcılığın Serüveni

VII. OTURUM

Yeni Dönem, Yeni İnşa, Yeni İslami Hareket

VIII. OTURUM

HASBİHAL

Mehmet Görmez

Sonuç Bildirisi ve Kapanış

.

GALERİ